Domov Aktuality Príprava a údržba vykurovacieho systému

Príprava a údržba vykurovacieho systému

Tlačová správa | 10. 11. 2016

Pred zimou je potrebné pripraviť vykurovací systém. Kto túto údržbu zanedbal, dnes majú na pilno. Sychravé počasie dáva tušiť, že vykurovacia sezóna začína. Veľmi veľa zákazníkov po viac ako pol roku dáva do prevádzky vykurovací systém.

Načo si dávať pozor, aby všetko fungovalo ako má a v zime nenastala nečakaná závada?

I. Servis kotla – lepšie neskôr ako vôbec

Pokiaľ máte plynový kotol, ale v tomto roku ste ešte nepozvali servisného technika na pravidelnú kontrolu, pripravte sa na ovela dlhšie termíny. Väčšina ľudí totiž necháva servisné priehliadky až na začiatok vykurovacej sezóny a odborníci potom nesíhajú riešiť prípadné poruchy. Je ale aj tak lepšie si termín zarezervovať a nechať si kotol vyčistiť a nadstaviť.

Odborne servisovaný kotol má totiž menšiu spotrebu paliva a hlavne predídete riziku závažnejšej poruche alebo dokonca ohrozeniu zdraviu únikom spalín.

II. Vykurovací systém nie je len kotol

Kotol ide na plné obrátky, ale radiátory sú studené? Skúste ich odvzdušniť. V priebehu letných mesiacov, keď vykurovací systém nebol v prevádzke, sa mohol do vykurovacieho systému dostať vzduch, ktorý sa potom nahromadil v radioátoroch. Vykurovaná voda potom radiátormi nemôže dostatočne pretekať a ohrievať sa. Výsledkom je, že kotol stále ohrieva vodu, ale konce radiátorov sú studené a v miestnosti je zima.

Po odvzdušneni skontrolujte, či nepoklesol tlak vody vo vykurovacom systéme. Tlak ohrevnej vody by ste mali v priebehu sezóny pravidelne kontrolovať a to aspoň raz za mesiac - pretože akákoľvek netesnosť systému sa na ňom totiž okamžite prejaví.

III. Nastavenie termostatických hlavíc

Pokiaľ máte izbový termostat v rovnakej miestnosti ako radiátory s termostatickými hlavicami, skontrolujte či sú hlavice úplne otvorené. Požadovanú teplotu v miestnosti potom regulujeme pomocou termostatu. Pokiaľ totiž budete chcieť znížiť teplotu v miestnosti tak, že zatvoríte hlavice, termostat bude ďalej dávať pokyn kotlu k vykurovaniu. Budete tak zbytočne ohrievať vodu, ktorá sa do radiátorov nedostane.

IV. Vlastnosti systému ovplyvňuje aj rekonštrukcia

Výmena okien alebo interiérových dverí prináša väčšinou zmeny v prúdení vzduchu v byte či dome. Moderné, najmä plastové okná dokážu miestnosti prakticky hermeticky utesniť. To isté platí aj pre interiérové dvere.

Pokiaľ máte plynový kotol v kúpeľni, určite by ste mali dvere vybaviť vetracou mriežkou, aby kotol mohol nasávať vzduch. Pokiaľ ste zateplovali fasádu, alebo strechu, je pravdepodobné že ste veľmi znížili energetickú stratu budovy. Potom zavolajte kúrenára / servisného technika, aby Vám znížil výkon kotla na nové parametre a vy tak ušetríte na vykurovaní.

V. Nečakajte, až starý kotol doslúži

Začnite sledovať náklady na vykurovanie a pripravte sa prípadnú výmenu kotla v lete, keď vykurovací systém nevyužívate. Pokiaľ máte starý plynový kotol, vyskúšajte si odčítať náklady na plyn na začiatku a na konci vykurovacej sezóny. Moderné kondenzačné koltle majú v porovnaní s ich atmosferickými predchodcami nižšiu spotrebu plynu zhruba o 40%. Ich cena v posledných rokoch klesla. Sami si tak môžete vypočítať, za akú dlhú dobu sa vám táto investícia vráti v podobe úspor za palivo. Naviac u nás získate trojročnú záruku.