Domov Aktuality Výber kotla do rodinného domu. Plyn alebo elektrina?

Výber kotla do rodinného domu. Plyn alebo elektrina?

Tlačová správa | 9. 7. 2018

Staviate dom alebo ste sa rozhodli kúpiť staršiu nehnuteľnosť? Skôr či neskôr príde na radu otázka ktorá sa bude týkať výberu kúpy kotla. Keďže ide o investíciu, ktorú väčšina ľudí rieši len niekoľkokrát za život, oplatí sa, kúpu kotla dôkladne si premyslieť.

Odpoveď na otázku "Ako vybrať kotol do rodinného domu" nie je vôbec zložitá. Stačí si urovnať dostupné možnosti s ohľadom na očakávaný uživateľský komfort a máte výber vhodnej technológie vykurovania.

Vykurovanie plynom

gas_symbolPokiaľ je dom pripojený na plynovú prípojku, je vykurovanie plynom najlepšou voľbou z hľadiska pomeru ceny a užívateľského komfortu. Cena plynu dlhodobo klesá a aj keď sú náklady na vykurovanie stále vyššie ako u dreva, alebo uhlia , plynové kotle ponúkajú výrazne vyšší uživateľský komfort. Majiteľom plynových kotlov tak odpadá nutnosť pravidelného prikladania paliva ako aj starosť s dopravou a skladovaním paliva. Využitie kondenzačnej technológie a nízkoenergetických komponentov plynových kotlov v posledných rokoch natoľko zvýšili účinnosť vykurovania plynom, že sa investícia do kondenzačného kotla u priemerného domu vráti v podobe úspory v priebehu štyroch rokov.

Veľký vplyv na vykurovanie plynom má i voľba dodávateľa. Liberalizácia trhu viedla k väčšej konkurencii a rozdiely v cenách sú až rádovo v desiatkach percentách. Plyn môžeme považovať za najekologickejšie palivo, pretože jeho spaľovaním nevznikajú žiadne emisie pevných častíc.

dekor

Milan Kubíček
obchodný riaditeľ spoločnosti Thermona

Vykurovanie elektrinou

elektro_symbolK najdrajšej variante vykurovania patrí práve vykurovanie elektrinou a to aj napriek tomu, že získate niekoľkohodinovú nízku tarifu pre využitie v celej domácnosti. Výhodou je však komfort, ktorý vykurovanie poskytuje. Nemusíte sa starať o palivo, taktiež odpadá nutnosť budovania plynových rozvodov ako aj revízia spalinových ciest a spotrebičov.

Keďže sa v elektrokotli nič nespaľuje a má jednoduchú konštrukciu jedná sa o účinné a bezúdržbové zariadenie. Odporúča sa ako doplňujúci zdroj tepla alebo pre nízkoenergetické domy, kde je nízka spotreba paliva.

dekor

Milan Kubíček
obchodný riaditeľ spoločnosti Thermona

news_elektrokotle.jpg

Kedy sa vyplatí vykurovaní elektrinou?

Elektrokotly majú medzi spotrebiteľmi chýr drahého vykurovania. Existuje ale situácia, keď práve elektrokotly zaistia najlepší tepeľný...

Viac tu
news_servis.jpg

Myslite pri nákupe kotla taktiež na servis

Náklady na vykurovanie, ktoré patria vo veľa domácnostiach k hlavným položkám v rodinnom rozpočte, je treba rozdeliť do...

Viac tu

Výber vhodného kotla ovplyvňujú i tepelné straty domu

Zatiaľ, čo ešte v 90. rokoch tepelnú náročnosť budov nikto príliš neriešil, naopak dnešným trendom sú jednoznačne nízkoenergetické a pasívne domy. S klesajúcou spotrebou tepelnej energie sa mení aj ekonomická návratnosť jednotlivých typov kotlov. Všeobecne platí, že nízka spotreba tepla v domácnosti predlžuje návratnosť počiatočnej invistície. Vo veľkom alebo zle izolovanom dome sa drahý a účinný kotol rýchlejšie splatí vďaka nizkym prevádzkovým nákladom. Nízkoenergetické domy si často vystačia len s lacným kotlom na elektrinu.

Pokiaľ rekonštruujete starší dom, mali by ste vymeniť i kotol. Pri zateplení, výmene okien alebo novej izolácii strechy sa výrazne zmenia aj tepelné straty v objekte. Pokiaľ výkon existujúceho kotla nie je možno znížiť, vyplatí sa investovať do nového zariadenia.

dekor

Milan Kubíček
obchodný riaditeľ spoločnosti Thermona