Domov Aktuality Uvažujete o vykurovaní elektrinou? Kedy sa vyplatí?

Uvažujete o vykurovaní elektrinou? Kedy sa vyplatí?

Elektrokotly majú medzi spotrebiteľmi chýr drahého vykurovania. Existuje ale situácia, keď práve elektrokotly zaistia najlepší tepeľný konfort a ani nezaťažia Vašu peňaženku. V ktorých prípadoch sú elektrokotly najvhodnejším zdrojom vykurovania?

V súčasnej dobe ponúkame nasledovné typové rady elektrokotlov:

1. Temperovanie objektu

Elektrokotol je ideálnym zdrojom tepla pre protinámrazovú ochranu budovy. Nech sa jedná o chatu, chalupu alebo akýkoľvek nepravideľne obývateľný objekt, elektrokotol s termostatom zaistí vnútornú teplotu nad nulou bez ohľadu na vonkajšie mrazy. Moderné elektrokotly ponúkajú praktickú možnosť diaľkového ovládanaia. Pomocou mobilného telefónu môžete kadekoľvek kontrolovať a upravovať teplotu v objekte.

Ak napríklad idete na víkend na chatu, v piatok si nadstavíte požadovanú teplotu a naspäť prídete už do vykúreneho prostredia. Je to moderný luxus, ktorý, je prekvapivo dostupný. Za GSM modul k našim kotlom zaplatí zákazník do 200,- €.

dekor

Milan Kubíček
obchodný riaditeľ spoločnosti Thermona

2. Doplnkový zdroj vykurovania

Pokiaľ máte kotol na pevné palivo a ručné prikladanie, môžete elektrokotlom zvyšovať tepeľný komfort a prikurovať napríklad v noci alebo dopoludnia, keď nie ste doma. Okrem toho, že máte konštantnú príjemnú teplotu, budova nestihne vychladnúť a nemusí sa tak opakovane vykurovať. Taktiež v chladnom období, kedy hlavný zdroj nevykúri objekt na požadovanú teplotu, môžme objekt doplniť elektrokotlom.

Z rovnakého dôvodu je výhodná populárna kombinácia elektrokotol a krbové kachle. Drevo je najlacnejším palivom, ale vyžaduje častú obsluhu. Elektrokotol je naopak bezobslužný a ľahko programovateľný a tak môže vykrývať i nedostatky alternatívnych zdrojov tepla. - napríklad solárne kolektory,keď nesvieti slnko, alebo tepelné čerpadlo, ktorého účinnosť v mrazoch klesá.

news_plyn_alebo_elektrina.jpg

Výber kotla do rodinného domu

Pokiaľ je dom pripojený na plynovú prípojku, je vykurovanie plynom najlepšou voľbou z hľadiska pomeru ceny a užívateľského...

Viac tu
news_servis.jpg

Myslite pri nákupe kotla taktiež na servis

Náklady na vykurovanie, ktoré patria vo veľa domácnostiach k hlavným položkám v rodinnom rozpočte, je treba rozdeliť do...

Viac tu

3. Nízka počiatočná investícia a vysoká účinnosť

Ceny elektrokotlov začínajú okolo hranice 800,- € a nákladná nie je ani ich inštalácia. Vďaka relatívne jednoduchej konštrukcie sa na tento typ kotlov naviac nevzťahuje povinnosť pravidelných revízií ako na ostatné zdroje vykurovania.

V elektrokotli sa na rozdiel od iných typov kotlov nič nespaľuje a ani netlakuje, napríklad od tepelného čerpadla. Jedná sa tak o zariadenie, ktoré nepodlieha prakticky žiadnemu opotrebovaniu, nemusí sa pravidelne čistiť ani nastavovať. Tomu zodpovedajú i náklady na servis a náhradné diely, ktoré sú prakticky nulové.

dekor

Milan Kubíček
obchodný riaditeľ spoločnosti Thermona

Napriek jednoduchej konštrukcii dosahujú elektrokotly vysokú účinnosť, ktorá sa u moderných elektrokotlov THERM pohybuje nad hranicou 99%. "Tu treba upozorniť na zavádzajúce označenie energetickými štítkami, ktoré pre výpočet zohľadňujú i účinnosť samotnej výroby elektrickej energie. Preto moderné elektrokotly sa tak podľa legislatívy bežne označujú písmenom D, zatiaľ čo zastaralé kotly na pevné palivo s účinnosťou pod 80% ako A+," upozorňuje Milan Kubíček.

4. Nízkoenergetické a pasívne domy

Elektrokotol je tiež vhodným primárnym zdrojom tepla pre domy a byty s nízkou tepelnou stratou. To, že prevádzka elektrokotla je drahá, platilo najmä u starších, nezateplených domov s vysokou energetickou náročnosťou. Pri dnešných minimálnych nárokoch na dodávku tepla, kedy u pasívnych domoch platí maximálna hodnota 15 kWh/m² ročne (u nízkoenergetických domov je ročný limit 80 kWh/m² ročne), rozdiely nákladov na palivo miznú. Pri vykurovaní elektrinou je možno naviac využiť zníženú tarifnú sadzbu na všetky spotrebiče v domácnosti a tým ešte viac ušetriť. V prípade nízkoenergetických a pasívnych domov je tiež nespornou výhodou elektrokotla možnosť plynulej regulácie v celom rozsahu výkonu kotla, ktorý tak možno nadimenzovať podľa potrieb objektu.

5. Byty a malé priestory

Zjednodušene povedané, platí rovnica, že čím nižšia je spotreba energie, tým výhodnejšie je obstaranie elektrokotla. To ho predurčuje nielen na použitie v zateplených rodinných domoch a rekreačných objektoch, ale aj v bytoch. Obyvatelia bytu ocenia okrem malých rozmerov elektrokotla tiež jeho tichú prevádzku a možnosť inštalácie na stenu bez nutnosti zaistenia prístupu vzduchu, vďaka čomu sa dá bez problémov zakomponovať prakticky kamkoľvek do interiéru. Najmä majitelia bytov ocenia, že elektrokotol nepotrebuje zaistiť odťah spalín alebo komínovú cestu, čo býva vo väčšine bytov nákladné alebo rovno nemožné.